WA Award Winners

26th Cycle

Realised

Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (10 projects)

YDA Center Showroom

Kerem Yazgan

Turkey

Winners

Finger - Golden Tower

Torres e Bello

Brazil

Winners

Concrete Restaurant

Hamed Badriahmadi

Iran

Winners

Kalkan Altes Villas

Kerem Yazgan

Turkey

Winners

Mustafa Vehbi Koç Sports Hall

Kerem Yazgan

Turkey

Winners

Movable Shinto Shrine in the Mountains of Kochi in Japan

Kikuma Watanabe

Japan

Winners

Centre Guillaume II

Nico Steinmetz

Luxembourg

Winners

ONE APARTMENT BUILDING

janine schneider

Costa Rica

Winners

MERMERLER PLAZA

ERGUN ARCHITECTURE

Turkey

Winners

BAGLUM COMMUNITY CENTER

R. Gunes Gokcek

Turkey

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+5 projects)

BAGHE NEGAR

pegah rezaiee

Iran

Winners

YDA Center Showroom

Kerem Yazgan

Turkey

Winners

L House

Jaesung Kim

Korea, South

Winners

Finger - Golden Tower

Torres e Bello

Brazil

Winners

Concrete Restaurant

Hamed Badriahmadi

Iran

Winners

Designed

Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (10 projects)

Infotainment Centre,Asprovalta,Greece

Love Choudhary

Greece

Winners

Municipality of Suleymanpasa

Manco Architects

Turkey

Winners

OKU RECTORATE ANNEX

Motto Architecture

Turkey

Winners

Bornova Children’s World

Fatih YAVUZ

Turkey

Winners

THE BRIDGE

Sanjay Puri

India

Winners

Lagos s Wooden Tower

Hermann Kamte

Nigeria

Winners

FLIPSCRAPER. A Metabolist Utopia in the crisis of a Flooded World.

Leonardo / Alice Zuccaro Marchi / Covatta

Italy

Winners

Golturkbuku Houses

Boran Ekinci

Turkey

Winners

AHLAT YOUTH & ACCOMMODATION CENTER

Kemal Serkan Demir

Turkey

Winners

Ovacık Winery

Öney Architecture

Turkey

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+5 projects)

THE BRIDGE

Sanjay Puri

India

Winners

Bornova Children’s World

Fatih YAVUZ

Turkey

Winners

OKU RECTORATE ANNEX

Motto Architecture

Turkey

Winners

Municipality of Suleymanpasa

Manco Architects

Turkey

Winners

Infotainment Centre,Asprovalta,Greece

Love Choudhary

Greece

Winners

Student

Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (10 projects)

The Living Machine - A Prototype for a Sustainable Urban Environment

Burak Çelik

Turkey

Winners

Through the light (Blind and visually impaired Edutainment Center)

amani salah

Jordan

Winners

TEXTILIA

MARCO PAPAGNI

Italy

Winners

(CoHousing)Social Housing

ali nazari

Iran

Winners

Monza Dwellings

Enrico Bertonazzi

Italy

Winners

The Oliena Experience

Andrea Bulloni

Italy

Winners

The Network: An Urban Model for Socioeconomically Resilient Industrial Ghettos

Elie Salameh

Lebanon

Winners

The Architectural Simulator

Jose Eduardo Navarrete Deza

United Kingdom

Winners

Tbilisi City Forum

Benjamin Wells

Denmark

Winners

VIBRANTE FILIPINAS: THE FILIPINO PERFORMING ARTS AND METONYMIC ENTERTAINMENT COMPLEX

Kenneth Tua

Philippines

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+5 projects)

Persepolis Arena

javad ganji

Iran

Winners

TEXTILIA

MARCO PAPAGNI

Italy

Winners

Through the light (Blind and visually impaired Edutainment Center)

amani salah

Jordan

Winners

The Living Machine - A Prototype for a Sustainable Urban Environment

Burak Çelik

Turkey

Winners

SEA CENTER OF DOLPHIN AND HUMAN EVOLUTION

SVETLANA STARYGINA

Hong Kong

Winners