If you are a registered member of World Architecture Community, please sign-in now or sign-up to take advantage of membership benefits - it's FREE! Please click here to learn more about the different membership programs.

WA Award Winners

23rd Cycle

Realised

Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (10 projects)

Enlargement of Gubbio Cemetery

Andrea Dragoni

Italy

Winners

Messner Mountain Museum Corones

Zaha Hadid

Italy

Winners

Sancaklar Mosque

Emre Arolat

Turkey

Winners

Abdullah Gül Presidential Museum and Library, Kayseri

Emre Arolat

Turkey

Winners

Microlibrary Bima

SHAU Bandung Rotterdam Munich

Indonesia

Winners

Shantytown Hotel in Bangkok

Chatpong Chuenrudeemol

Thailand

Winners

Seif-built Shinto Shrine in a Depopulated Village in Japan

Kikuma Watanabe

Japan

Winners

STUDIOS 18

Sanjay Puri

India

Winners

Yalıkavak Palmarina

Emre Arolat

Turkey

Winners

Sebastopol Barn House

Mark Anderson

United States

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+5 projects)

Sancaklar Mosque

Emre Arolat

Turkey

Winners

Messner Mountain Museum Corones

Zaha Hadid

Italy

Winners

Microlibrary Bima

SHAU Bandung Rotterdam Munich

Indonesia

Winners

Investcorp Building, Middle East Centre at St Antonys College, University of Oxford

Zaha Hadid

United Kingdom

Winners

Cherry Blossom House

TRU Architects

Korea, South

Winners

Designed

Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (10 projects)

The Lima Art Museum New Contemporary Art Wing

AYBARS ASCI

Peru

Winners

Punjab Kesari Headquarters

Studio Symbiosis

India

Winners

BMSU University Gate

United Design Architects

Iran

Winners

Antakya Museum Hotel

Emre Arolat

Turkey

Winners

PARKOPERA

Alper Derinboğaz

Turkey

Winners

UMESH YADAV SPORTS ACADEMY

Ali asgher Abbasi

India

Winners

Lotus-dwelling Liyang China

AchterboschZantman Architects

China

Winners

Sivas Kızılırmak Bridge

Sacit Arda Karaatlı

Turkey

Winners

LOCAL HOUSE

ewelina jaskulska

Poland

Winners

Timeless Cube, National Museum of Afghanistan

Matteo Cainer

Afghanistan

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+5 projects)

Punjab Kesari Headquarters

Studio Symbiosis

India

Winners

PARKOPERA

Alper Derinboğaz

Turkey

Winners

BMSU University Gate

United Design Architects

Iran

Winners

Antakya Museum Hotel

Emre Arolat

Turkey

Winners

Lotus-dwelling Liyang China

AchterboschZantman Architects

China

Winners

Student

Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (10 projects)

The hidden trail of wadi al -mujib

Mahmoud Al-sheikh

Jordan

Winners

London Energy Pavilion /Performative Twist Box

Amir Armani Asl

United Kingdom

Winners

Swiming pool and Sport hall

Jeton Haxhimustafa

Kosovo

Winners

Apalachicola Maritime Museum

Ryan Sheplak

United States

Winners

THE LIVING DAM

Rabie Al-Ashi

Jordan

Winners

Ever-Changing House

Gönenç Kurpınar

Turkey

Winners

COLORWAY

Beomki Lee

United States

Winners

Cultural Center

Fahed Baker

Italy

Winners

Industrial Siheyuan

Seuk Hoon Kim

United States

Winners

Refugee Support Center

Selen Ozdogan

Turkey

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+5 projects)

Refugee Support Center

Selen Ozdogan

Turkey

Winners

The hidden trail of wadi al -mujib

Mahmoud Al-sheikh

Jordan

Winners

MULTIPURPOSE SUPPORT CENTER FOR REFUGEE AND ASYLUM SEEKER

Furkan Köse

Turkey

Winners

THE LIVING DAM

Rabie Al-Ashi

Jordan

Winners

Gadara Interpretation Center

Omar Othman

Jordan

Winners